Oto dlaczego chcę uczestniczyć w badaniach

Pomoc innym pacjentom w uzyskaniu lepszego leczenia jest jedną z głównych motywacji dla większości pacjentów zgłaszających się na ochotnika do udziału w badaniu klinicznym.

Chcemy podkreślić motywację pacjentów, którzy ochotniczo zgłaszają się do badań klinicznych, aby zainspirować innych do udziału, a także podnieść świadomość na temat doświadczeń związanych z udziałem w badaniach klinicznych.

Jedną z głównych motywacji do udziału w badaniach klinicznych jest altruizm – chęć pomagania innym poprzez przyczynianie się do badań nad nowymi metodami leczenia.

Jak mówi Brian, członek British Research Panel (brytyjskiego odpowiednika Polskiego Centrum Badań Klinicznych),

„Mam dzieci i wnuki. Chcę pomóc przyszłym pokoleniom, a do tego potrzebujemy badań. Nawet jeśli mogę pomóc w niewielkim stopniu, to i tak jest to coś, co chciałbym zrobić”.

Mam nadzieję, że może to poprawić stan zdrowia

Innym ważnym czynnikiem motywującym do uczestnictwa w projektach badawczych jest nadzieja na lepsze leczenie.

„Zgłosiłam się do udziału w badaniach klinicznych, ponieważ chciałam uzyskać dostęp do najnowszego dostępnego leku na cukrzycę typu 2” – mówi Gitte, członkini Forskningspanelet (duńskiego odpowiednika Polskiego Centrum Badań Klinicznych).

Wielu pacjentów, którzy dobrowolnie zgłaszają się do udziału w badaniach klinicznych, ma nadzieję na otrzymanie nowego i możliwe lepszego leczenia. Nie ma jednak na to gwarancji, ponieważ badanie kliniczne może być zarówno badaniem zaślepionym, w którym połowa uczestników otrzymuje placebo.

Ponadto nie ma gwarancji, że testowany lek będzie skuteczny lub przyniesie lepsze efekty niż obecnie stosowane leczenie.

Profesjonalna opieka specjalistów

Trzecim najpopularniejszym powodem
udziału w badaniach klinicznych jest chęć doświadczenia opieki i uwagi ze strony doświadczonych pracowników służby zdrowia.

Jako uczestnik będziesz odwiedzać szpital lub klinikę kilka razy podczas trwania projektu klinicznego. Wizyty te obejmują badania kontrolne i testy, podczas których otrzymasz wiele informacji i wskazówek dotyczących postępowania z chorobą.

Członkini naszej społeczności pacjentów, Joan, opisuje to doświadczenie w następujący sposób: „Mam wyraźną osobistą korzyść w tym, że szpital może śledzić mój stan znacznie dokładniej, niż gdybym po prostu poszła do własnego lekarza. Mogę to szczerze polecić”.

Każdy uczestnik badania klinicznego lub projektu badawczego ma własne powody, dla których zgłasza się na ochotnika.

Staramy się opowiadać te historie, aby zwiększyć świadomość i zainteresowanie pacjentów rejestracją i udziałem w badaniach klinicznych.