Co to jest badanie kliniczne?

Badanie kliniczne to program badawczy, w którym uczestnicy testują nowy lek lub terapię. Zespół badawczy próbuje określić bezpieczeństwo i skuteczność leków poprzez pomiar określonych wyników u uczestników.

Aktualne badania

Nieustannie poszukujemy nowych sposobów świadczenia pomocy.

Bądź na bieżąco z aktualnymi badaniami i możliwościami, które są dla Ciebie istotne. W ramach naszej społeczności będziesz otrzymywać aktualne informacje na temat trwających badań klinicznych, otrzymywać raporty z badań i dowiadywać się, w jaki sposób możesz przyczynić się do rozwoju medycyny.

Czym są badania kliniczne?

Badanie kliniczne to program badawczy, w którym uczestnicy testują nowy lek lub terapię. Zespół badawczy próbuje określić bezpieczeństwo i skuteczność leków poprzez pomiar określonych wyników u uczestników.

Badania kliniczne są prowadzone przez zespół badawczy, w skład którego wchodzą lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia.

Projekt jest opisany w protokole i zawsze musi odpowiadać na następujące kluczowe pytania:

4 fazy badań klinicznych

Faza 01

Koncentruje się na bezpieczeństwie leku i jest zwykle przeprowadzany z udziałem zdrowych ochotników. Celem jest określenie najczęstszych i najpoważniejszych zdarzeń niepożądanych leku.

Faza 02

Badania są prowadzone w celu sprawdzenia, czy leczenie jest skuteczne w grupie osób cierpiących na określony stan lub chorobę. Często stosuje się placebo, a bezpieczeństwo jest nadal oceniane.

Faza 03

Bezpieczeństwo leku jest dalej badane. Testy przeprowadza się na różnych populacjach przy różnych dawkach i stosując lek w połączeniu z innymi lekami.

Faza 04

Faza ta ma miejsce po zatwierdzeniu leków przez niezbędne organy do wprowadzenia na rynek. Po wprowadzeniu leku na rynek jest on nadal monitorowany.

Jak wziąć udział?

Oferujemy udział w projektach badawczych, które są dla Ciebie istotne. Ponadto będziesz otrzymywać biuletyny na temat badań, raporty z badań i nie tylko. Rejestracja jest bezpłatna, a udział w badaniach klinicznych jest dobrowolny.

6 powodów, dla których warto wziąć udział

01

Otrzymasz dostęp do najnowszych zabiegów za darmo

02

Przyczynisz się do opracowania nowych leków i terapii dla przyszłych pokoleń i osób cierpiących na tę samą chorobę co Ty.

03

Otrzymasz opiekę i uwagę ze strony wysoko wyspecjalizowanego personelu medycznego i ekspertów.

04

Zdobędziesz gruntowną wiedzę na temat własnej choroby

05

Zadbasz o to, by w polskich szpitalach kontynuowano badania i rozwój w dziedzinie medycyny.

06

Zazwyczaj, otrzymasz zwrot kosztów podróży, a w niektórych przypadkach także rekompensatę finansową za udział w programie.

5 najczęściej zadawanych pytań

Po zarejestrowaniu się w Polskim Centrum Badań Klinicznych będziemy informować Cię za pośrednictwem poczty elektronicznej o wszelkich badaniach, które mogą być dla Ciebie istotne. Możesz również sprawdzić naszą stronę internetową, aby zobaczyć aktualne badania.

Aby badanie kliniczne przyniosło jak najdokładniejsze wyniki i było jak najbezpieczniejsze, muszą zostać spełnione kryteria kwalifikacji. Wypełniając kwestionariusz, możemy sprawdzić, czy badanie może potencjalnie pasować do Ciebie. Nawet jeśli określone badanie nie pasuje do Ciebie, Twoje zgłoszenie nadal przyczynia się do postępu badań.

Chociaż może istnieć ryzyko, istnieją bardzo szczegółowe zasady dotyczące projektu badań klinicznych. Eksperci z organów ds. zdrowia i Krajowej Komisji Etyki Badań oceniają projekty badawcze, aby upewnić się, że są one etycznie uzasadnione i chronią uczestników badania. Plan każdego projektu jest weryfikowany w celu zapewnienia, że jest on tak bezpieczny, jak to tylko możliwe. projekt badawczy może nawet zostać przerwany, jeśli zostanie uznany za zbyt niebezpieczny.

Lekarze monitorują również Twój stan zdrowia przez cały czas trwania projektu badawczego, a Ty możesz przerwać udział w badaniu w dowolnym momencie, jeśli nie chcesz już w nim uczestniczyć. Wszystkie potencjalne zagrożenia zostaną wyjaśnione przed wyrażeniem zgody na udział w badaniu.

Placebo to leczenie bez aktywnych właściwości, które czasami może być podawane grupie kontrolnej podczas badania klinicznego.

Jeśli istnieje szansa na otrzymanie placebo, zostaniesz o tym poinformowany przed wzięciem udziału w badaniu. Jeśli potrzebujesz leczenia, placebo nigdy nie będzie Twoim jedynym leczeniem – będzie dodatkiem do standardowej opieki. Jeśli nie chcesz ryzykować otrzymania placebo, nie musisz brać udziału w badaniu.

Tak, możesz zrezygnować w dowolnym momencie. Wystarczy wysłać do nas wiadomość e-mail na adres info@pcbk.pl, a my usuniemy wszystkie dane z naszego systemu i wyślemy wiadomość e-mail z potwierdzeniem usunięcia.